8 Aralık 2013 Pazar

İnsanlığın başı sağolsun!


Alıntı ;
"Özgürlük savaşçısı Mandela yaşamını yitirdi.

Yaşamını Apartheid (ırkçı ayrımcılığa) karşı mücadeleye adayan Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela 95 yaşında yaşamını kaybetti. Yüreği özgürlükten yana atan bütün insanlığın başı sağolsun.

Ülkesi Güney Afrika’daki ırkçı Apartheid rejimine karşı verdiği özgürlük mücadelesi nedeniyle yaşamının yirmi yedi yılı hapiste geçen Mandela; “Hiç kimse ten renginden, geçmişinden ya da dinsel inancından dolayı bir diğerinden nefret ederek dünyaya gelmez! İnsanlar nefret etmeyi öğrenirler, eğer nefret etmeyi öğrenebiliyorlarsa, onlara sevmeyi de öğretebiliriz” diyerek bütün ötekilerin sesi ve vicdanı olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin darbeci Kenan Evren’e bile verdiği “Atatürk Barış Ödülü”nü Kürtlere yapılan ayrımcılık ve insan hakları ihlalleri gerekçesiyle geri çevirerek, mücadelesinin sadece siyahların özgürlüğü için olmadığını da kanıtlamıştır.

“Ben beyazların tahakkümüne karşı savaştım, siyahların tahakkümüne karşı savaştım, demokratik ve özgür toplum fikrini öğütledim, bunun için ve bunu başarmak için yaşadım, bunun için ölmeye de hazırım” dedi, öyle de yaşadı.

Nelson Mandela, mücadeleye adanan bir ömürdür. Dünya halkları onu hiç unutmayacak.

Sevil Turan – Naci
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri
06.12.2013

8 yorum:

 1. Great man, Nelson Mandela!!!!!
  Happy monday!

  YanıtlaSil
 2. Bazılarına ekstra 50 yıl yaşama hakkı verilebilse keşke çok mu ayrımcılık olurdu ki?

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. @deep ! evet öyle valla deep.. benim için en değerli olan kısmı o kadar haksızlıklara maruz kaldıktan sonra nihayet gücü elde edince benzer haksızlıkları yapmamak, nefret ve düşmanlıktan uzak durmak..
   dünyada böyle güzel örneklere rastlamak ne yazık ki az..

   Sil
 4. ÇOK GÜZEL BİR POST OLMUS BU=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Rainbow ! Teşekkürler...
   güzellikleri ancak güzel insanlar görür...)

   Sil

Güzel yorumlarınız için Teşekkürler. .
Saygı sınırına dikkat etmeyen yorumlara kapalıdır.