12 Kasım 2014 Çarşamba

Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim - Laurent Gounelle (Çevirmen : Işık Ergüden)

Harika bir roman. Tam benim romanım bu. Çok sevdim. Galiba artık benim favori romanım bu. Yazarın yüreğine sağlık. “Başka bir dünya mümkün” idealinin bir hayal değil gerçekten mümkün olabileceğinin güzel bir örneğini sunuyor bizlere. Fransız yazar Laurent Gounelle tam hayallerimdeki yaşamı anlatmış. Gerçekten bu kadar güzel yaşayan bir topluluk kalmış mı acaba dünyada.

Modern dünyadan uzakta, Amazonlarda, doğaya hükmetmeye çalışmadan, doğayı sömürmeden, doğa ile uyumlu, paylaşım ve dayanışma içinde mutlu, neşeli, özgürce yaşayan bir topluluk. Modern dünyada yaşayan bizlerin adlandırmasıyla “ilkel” bir topluluk.

Geçmiş sıkıntıları ve gelecek kaygıları taşımıyorlar. Yaşamlarında en önemli değerleri, sevgi. Sadece bulundukları anı yaşıyorlar. Anın harikuladeliğini yaşıyorlar. Doğanın bir parçası oldukları duygusuyla doğanın güzelliklerini hissederek yaşıyorlar. Para yok. Alışveriş yok. Mal biriktirme, yiyecek biriktirme yok. Hile, aldatma, yalan yok. Zaman sıkıntısı çekmiyorlar. Hayatı ağır, yavaş ve sakin yaşıyorlar. Yoğun işleri yok. Dolayısıyla aceleleri de yok. Ve tabi ki kaygı, stres, depresyon da yok.

Bencillik, çıkarcılık, mülkiyet ve egemenlik duygusu, daha fazla tüketme, insanları ve doğayı sömürme, rekabet gibi kapitalist uygarlık değerleri onlara empoze edildikten sonra yaşamlarının nasıl değiştiğini, insanların nasıl yozlaştığını fark ediyoruz.

İnsanlık doğadan uzaklaşarak, yabancılaşarak ne kadar berbat bir yaşamın içine sürüklenmiş onu fark ediyorsunuz. Belki de bu yüzden savaşlar, cinayetler, tecavüzler, doğanın ve insanın acımasızca sömürülmesinin yarattığı yıkımlar, acılar, gözyaşları dünyayı kasıp kavuruyor.

Elianta -  “Başka bir dünya” dan  güzel bir kadın
Krakus – Bizim dünyamızdan bolca bulunan bir adam.
Elianta yı çok sevdim. J Ah Elianta! beni yaşadığın yere çağırsan ne güzel olurdu.J
.......................................................................................................
"Le philosophe qui n’était pas sag" . A great novel. I liked very much. Probably, this is my favorite novel from now on. J
The auhtor  presents us that “another world is possible” isnt a dream, realizable an exemplary life.
French writer, Laurent Gounell fully wrote my life dreams.
I wonder, Is there such a community so beautiful  living in the World.

A community, away from the modern world, in the Amazon,  who live happy, cheerful and freely. They live in a sense of sharing and solidarity,  without trying to dominate nature, without exploit nature, harmony with natüre. They do not deal with past troubles and future concerns. The most important values in life is “love”. They just live in the moment. They think they're a part of natüre and live feeling the beauty of nature.

You realize that human away from natüre dragged into an alienated life sucks.
Maybe that's why the wars, murders, rapes, destruction caused by the exploitation of nature and people ruthlessly, pains, tears raging world.
...................................................................................................
Altı Çizilenler ; 
10 yorum:

 1. I would like to read this novel!!!
  Thanks for sharing!
  Happy new week!


  Expressyourself

  My Facebook

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @ Paola ! Glad to hear that. highly recommend read it.
   i hope you like it.
   Have a happy day!

   Sil
 2. Would love to read this novel. That is my kind of book. The one that will make me feel better and connect to who really I am. That is how I believe my next life will be:-) Thanks so much for sharing. XOXO, Jeannette

  www.msjeannieandhercloset.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @ Jeannette ! What a beatiful.. glad to hear that. i wish, our current lifes happens like this. :)
   Thanks too..

   Sil
 3. Hiç kitabını okumadım.Birinden başlamalıyım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @ Rosemary! Sizi burda gormek ne guzel. :)
   Butun kitaplarini tavsiye ederim. Umarım beğenirsin.

   Sil
 4. Happy New Year Sahin! Wishing you the best of the best. You are such a beautiful soul! Thanks for sharing such beautiful reviews. Very inspiring:-) Jeannette
  www.msjeannieandhercloset.com

  YanıtlaSil
 5. @ Jeannette ! Thanks for your good wishes my dear friend,Jeannette. also i wish you best of the best...
  Happy new year...

  YanıtlaSil

Güzel yorumlarınız için Teşekkürler. .
Saygı sınırına dikkat etmeyen yorumlara kapalıdır.