16 Ağustos 2012 Perşembe

Türkiye Bayrama Afiyetle Giriyor: GDO başvuruları geri çekildi! | Greenpeace Akdeniz

Türkiye Bayrama Afiyetle Giriyor: GDO başvuruları geri çekildi! | Greenpeace Akdeniz

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), sivil toplum ve kamuoyunun görüşlerini dikkate alarak 29 adet gıda amaçlı GDO için ithalat başvurusunu geri çektiğini duyurdu.
TGDF, GDO konusunda kamuoyunun hassasiyetini göz önüne alarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderdiği resmi bir dilekçe ile 29 GDO gen başvurusunu geri çekti.
Yapılan açıklamada “TGDF, GDO konusunda kamuoyunda uzun bir süredir yaşanan endişenin ve karmaşanın bir an önce sona ermesi için Biyogüvenlik Kurulu’nu göreve davet etmekte, kaçınılmaz bulaşmadan kaynaklanan sorunları çözecek adımların atılmasını talep etmekte ve söz konusu müracaatı geri çekmektedir” dendi.
Greenpeace olarak, bir süredir TGDF’nin gıda amaçlı GDO başvurusunu geri çekmesi için “yemezler” kampanyasını yürütüyorduk. Bu kampanyada, gıda sektörünün lider markalarına GDO’ların soframıza gelmemesi için aktif rol almaları çağrısında bulunduk.
Türkiye’nin tüm gıda ve içecek firmalarını barındıran federasyonun aldığı bu karar, tarihi bir adım. Halkın GDO hassasiyetini TGDF’ye ileten, başta Ülker ve Karaköy Güllüoğlu olmak üzere Sana, Eti, Algida, Saray, Nestle, Yayla ve Seyidoğlu gibi TGDF bünyesinde yer alan firmalara sağduyulu tavırlarından dolayı teşekkür ederiz.
Federasyonun açıklamasından, söz konusu başvuruların, ürünlerinde GDO kullanmak amaçlı değil, sadece istemsiz GDO bulaşıklığından kaynaklanan sıkıntılara bir çözüm bulma çabası olduğunu anlıyoruz.
Bu konuda en büyük başarı, GDO konusunda hassasiyetini aktif olarak dile getiren halkın. Bu başarı, vatandaşın karar mekanizmalarını nasıl etkileyebileceğinin en güzel örneği.
TGDF’nin takdirle karşıladığımız bu kararı çok anlamlı bir adım. GDO’suz Türkiye yaratmak için şimdi sıra, GDO’lara karşı olduğunu açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’de.

Destek Ver!

Greenpeace'in kampanyalarının tek kaynağı, bireylerin verdiği maddi destekler. Greenpeace, hiç bir şirket ve devletten maddi destek ve sponsorluk kabul etmez. Bu sayede, çevre suçlarına karşı bağımsız ve tarafsız kampanyalar yürütebilir.

2 yorum:

 1. http://www.greenpeace.org/turkey/tr/photosvideos/videos/ayse-arman-kutup-yolcusu/

  Greenpeace içinde ayşe arman'ın da olduğu bir gemiyle kutuplara gitti.Ayşe arman Greenpece çalışanı ve gönüllülerinin olduğu 10 günlük kutup seyahatinde buzularrın eridiğini görmüşler.GDO ve buzullar ve bir çok neden daha dünyanın tehlikede olduğunun..önem vermek gerekiyor :) !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @şükriye, sağolsun iyi yapmışlar. hem grenpeace hem ayşe arman.. okudum izledim. bu duyarlılığın çok yaygınlaşması gerek.insanların akıllarını başlarına almaları için.

   Sil

Güzel yorumlarınız için Teşekkürler. .
Saygı sınırına dikkat etmeyen yorumlara kapalıdır.