22 Mart 2018 Perşembe

KAYIP SEMBOL – DAN BROWN - Çevirmen : PETEK DEMİR

Antik gizemler, din, insanlık bilim ve düşünce tarihi, masonluk, masonik sırlar,  Amerika nın mason kurucuları, düşünce-zihin-ruh –nesne, Hıristiyanlık, antik bilimler, ezoterik inançlar,  v.s üzerine düşündüren etkileyici bir roman.
Müthiş sürükleyici, heyecanlı, gerilimli..
Amerika nın kurucu liderlerinin masonlukla bu denli içli dışlı olduğunu bilmiyordum. Kitabı Türkçeye kazandıran Petek hanım da pek bi güzelmiş. :) 
Capitol ü yıllar önce gezmiştim. Bu romanı okuduktan sonra gezseydim çok daha farklı dikkatli bir gözle bakardım etrafa. 

Yalnız kitabın sonunu pek beğenmedim.  Sebebini anlatırsam hikayeden söz etmem gerekir ki bunu istemiyorum. 

Mal’akh
Prof. Robert Langdon
Peter Solomon
Catherine Solomon

Altı Çizilenler
* Bilgi güçtür ve doğru bilgi insanın, adeta tanrısal mucizeler gerçekleştirmesini sağlar.
* İşaret ve başparmakları yukarı yönelmiş yön gösteren el figürü, antik gizemlerin iyi bilinen bir sembolüdür. İnsanın Tanrı’yla olan mistik bağlantısının sembolüdür.
“ yukardaki aşağıdakine, aşağıdaki yukardakine benzer”
* Haç, 4. yy a kadar, bir Hıristiyanlık sembolü değildi.
Bundan çok önce Mısırlılar tarafından iki boyutun (insanla Tanrı) kesişimini temsil etmesi için kullanılıyordu. İnsanla Tanrı nın bir olduğunun görsel bir temsiliydi.

* Catherine - Meditasyon sırasında beyin taramaları yapılan yogileri duymuşsundur? İleri seviyede odaklanmış insan beyni, pineal bezde balmumu benzeri fiziki bir madde üretir.
Muazzam bir iyileştirici etkisi vardır, gerçek anlamda hücre üretebilir ve yogilerin bu akadar uzun yaşamalarının sebebi olabilir.
Bu gerçek bilim Robert. Bu madde akıl almaz özelliklere sahip ve ancak yoğun odaklanmış haldeki beyin tarafından üretilebiliyor.
Beyinlerimiz doğru kullanıldığında gerçek anlamda insanüstü güçler oluşturulabilir.
Zihinlerimiz fiziki maddeyi değiştirebilen bir enerji yaratma gücüne sahip.
Parçacıklar düşüncelerimize tepki veriyorlar. Bu da demek oluyor ki, düşüncelerimizin dünyayı değiştirme gücü var.


Tarih bize bir şey öğrettiyse o da bugün alaya aldığımız garip düşüncelerin bir gün kabul edilen gerçeklere dönüştüğüdür...

U.S. CAPİTOL - MECLİS BİNASI


6 yorum:

 1. "Tarih bize bir şey öğrettiyse o da bugün alaya aldığımız garip düşüncelerin bir gün kabul edilen gerçeklere dönüştüğüdür..." Doğru... Dan Brown keyiflidir. Melekler Ve Şeytanlar'ı okuduktan sonra Roma'yı gezmiştim ben de. Çok keyifliydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dan brown un anlattığı yerleri okuduktan sonra gezmek çok daha keyifli olur herhalde.
   alaya alınanlar genelde hakim paradigmanın dışına çıkmayı başaran çok daha akıllı, zeki insanlar. ve bu insanların hayatlarını cehenneme çevirenler ise, alaya alan aptal çoğunluk..

   Sil
 2. Da Vinci Şifresinden sonra Bir daha Dan Brown okumadım. Kitabı beğenmediğimden değil, aksine güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ilginç valla. :) benim de hiç başka bir kitabını okuyasim gelmiyor. Okuduğum kitaplarıni da çok beğendim oysa ki.. interesting. . :))

   Sil
 3. Aynı şeyi söylüyoruz öyle mi? Kinaye yok?:)

  YanıtlaSil

Güzel yorumlarınız için Teşekkürler. .
Saygı sınırına dikkat etmeyen yorumlara kapalıdır.